JABUKA 2013

<< posá dka >>                                                << loď >>                                                 << foto>>                                                      << umístění >>

Tak jako loni se i letos (2013) jela zakončovací regata Chorvatské sezóny za účasti Plachtanů. Plachtani Michal a Lukáš byli v posádce kapitána Pavla B. na loďce Salona 44 se jménem SAMOA. Tento 11. ročník tradiční mezinárodní regaty JABUKA se  jel na standardní  trase Vodice - Komorica - Jabuka - Blitvenica - Vodice a přinesl hned několik zajímavých zvratů.

Ve startovní noc 14.11.2013 se před 21 hodinou sešly posádky 61 lodí na startovní linii, aby přesně v devět vyrazily. Jako každým rokem vytvořily pak krásný obraz mizejíce deseti uzly noční scenérií  směrem na Komoricu. Tu jako první otáčela posádka závodního speciálu Big One následovaná dalším speciálem, lodí Ola. Pak ale nastalo skutečné drama, když vedoucí lodě uvízly v bezvětří a Jabuku jako první točila česká Sabre chvilku po čtvrté ranní.

Team Big One, který až do Komorice vedl závodní pole, otáčel Jabuku mezi posledními a Ola (která nakonec celkově přeci jen zvítězila) dosáhla Jabuky až na 34. místě. Plachtani na chartrové Saloně nechaly v tomto okamžiku skoro všechny závodní speciály daleko za sebou.

Okolo druhé ranní se vítr změnil na Jugo, které dosahovalo v ranních hodinách až 30 uzlů. Tuto mocnou hnací sílu Juga pocítila ale jen druhá polovina flotily a to přineslo opětovný zlom v pořadí. Po vydařeném startu byl velkolepý i dojezd do cíle. Nás sice závodní speciály nakonec přeci jen předjely, ale bylo krásné vidět, jak tyto pefektní lodě nás ohromnou rychlostí míjí až ke konci regaty - dlouho jsme tomu nevěřili a mnuli si oči.

Největší zajímavostí tohoto ročníku bylo konkrétně, že během pouhých 3 hodin cílem projelo 55 lodí – situace, která se v historii tohoto závodu ještě nikdy nestala!

Další sportovní lahůdkou byl souboj posádek lodi Teuta (Nikola Kršanac ) a lodi Ola (Toni Bulaja), které před cílem předvedli pravý match race, ve kterém Toni Bulaja z JK Marina Kaštela, vyhrál a zaslouženě získal putovní pohár.

Zajímavé je také, že se JABUKA regaty v letošním roce zúčastnilo 46 zahraničních posádek. O 13 příček se oproti minulému ročníku zlepšila i posádka teamu Plachtani, která dojela po 14h, 29m a 6s  celkově třicátá – tzn. v první polovině startovního pole. Gratulujeme!

<< posádka >>                                                << loď >>                                                 << foto>>                                                      << umístění >>